Bonne Maman Mini cookies with chocolate pieces 100g
Code: 29439Related products
Product detailed description
Bonne Maman Mini cookies with chocolate pieces 100g
Bonne Maman Mini cookies with chocolate chips are premium French cookies that combine a traditional homemade recipe with the high quality ingredients that this brand is proud of.
Bonne Maman mini chocolate chip galettes combine the traditional French pastry art with the highest quality ingredients. These tender butter cookies are baked according to a traditional homemade recipe - without palm oil, artificial colors or preservatives. Each cookie contains a rich portion of intense chocolate that melts on the tongue.
They are made in France under the popular Bonne Maman brand (the actual manufacturer is the St. Michel company with a tradition since 1905). They emphasize honest ingredients without unnecessary artificial additives and preservatives.
Thanks to their mini size (5 g) , they are the perfect addition to a cup of espresso, morning tea or as an elegant treat for your guests. They will serve perfectly as a small attention for guests, an elegant addition to espresso or as a quick sweet spot after a meal. Practical packaging weighing 100 g , ideal for travel or a quick snack.
Ingredients: Cereal flours ( wheat flour, oat flour), chocolate pieces 26% (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier: lecithins [contains soy ]), butter (21%), sugar, fresh eggs , raising agent: sodium carbonates, acidity regulator: citric acid, wheat fiber, edible salt, natural flavor (contains honey ), skimmed milk powder.
Allergens are highlighted in bold in the composition. Contains:
Cereals containing gluten (wheat, oats)
Milk and milk products (including lactose)
Eggs and products made from them
Soybeans (soybeans)
May contain traces of: Nuts , Sesame seeds.
Nutritional values (per 100 g):
| Energy value / Nutrients | Value per 100 g |
| Energy value | 2139 kJ / 511 kcal |
| Fats | 26g |
| — of which saturated fatty acids | 16g |
| Carbohydrates | 61g |
| — of which sugars | 33 g |
| Fiber | 3.1 grams |
| Proteins | 6.2g |
| Salt | 0.55g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Cookies and confectionery |
|---|---|
| EAN: | 3178530426960 |
| Manufacturer: | Andros S.N.C., Zone Industrielle, 46130 Biars-sur-Cere, France |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!