Caffe Borbone LIMONE capsules Lemon Tea for Lavazza and Modo Mio 16 pcs
Code: 29358Related products
Product detailed description
Caffe Borbone LIMONE capsules Lemon Tea for Lavazza and Modo Mio 16 pcs
Borbone is one of the leading Italian roasters that pays attention to tradition and the quality of raw materials.
This product is an ideal choice for those looking for a refreshing alternative to coffee that they can prepare in seconds in their coffee maker.
Caffè Borbone capsules bring the perfect harmony of traditional black tea and fresh lemon straight to your favorite cup. The ideal choice for moments of relaxation at home or in the office.
Caffé Borbone Limone from the Capriccio range brings the perfect balance between the delicate taste of black tea and a fresh touch of citrus. The capsules are specially designed for the Lavazza A Modo Mio system, so you can prepare your favorite hot drink in seconds.
Ideal for offices or homes where you want to offer a wider selection of drinks than just espresso. Perfect for starting the day, an afternoon break or for relaxing after dinner.
Ingredients: Sugar, tea extract, citric acid, dehydrated lemon juice, flavorings.
Allergens : May contain traces of milk and its derivatives, Soy and Nuts (nuts).
Average nutritional values per 100 ml:
| Parameter | Value per 100 g |
| Energy value | approx. 1650 kJ / 390 kcal |
| Fats | 0 grams |
| Carbohydrates | approx. 96–98 g |
| of which sugars | approx. 94–96 g |
| Proteins | < 0.5g |
| Salt | 0 grams |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Coffee capsules |
|---|---|
| EAN: | 8034028335426 |
| Manufacturer: | Caffe Borbone srl, Zona ASI Loc. (NA), Pascarola snc Caivano, Italy |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!