Caffe Borbone LIMONE capsules Lemon Tea for Lavazza Espresso Point 25 pcs
Code: 29343Related products
Product detailed description
Capsule Caffe Borbone THE AL LIMONE Lavazza Espresso Point
Borbone is one of the leading Italian roasters that pays attention to tradition and the quality of raw materials.
This product is an ideal choice for those looking for a refreshing alternative to coffee that they can prepare in seconds in their coffee maker.
Caffè Borbone capsules bring the perfect harmony of traditional black tea and fresh lemon straight to your favorite cup. The ideal choice for moments of relaxation at home or in the office.
These capsules are designed specifically for the Lavazza® Espresso Point® system. They are compatible with most coffee machines using this standard, such as the following models:
Lavazza EP 2100
EP Mini
EP 2500 Plus
And other coffee machines from manufacturers such as Polti or Kimbo using this size.
Also ideal for offices or homes where you want to offer a wider selection of drinks than just espresso. Ideal for starting the day, an afternoon break or for relaxing after dinner.
Ingredients: Sugar, Tea extract (2.2%), Acidity regulator: citric acid, Dried lemon juice (0.5%), Flavorings.
Allergens : may contain traces of milk and dairy products , gluten-free (Senza glutine).
Average nutritional values per 100 ml:
| Nutritional value | Amount |
| Energy value | 1638 kJ / 385 kcal |
| Fats | 0 grams |
| - of which saturated fatty acids | 0 grams |
| Carbohydrates | 95.9g |
| - of which sugars | 93.1g |
| Fiber | 0.1g |
| Proteins | 0.4g |
| Salt | 0.10g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Coffee capsules |
|---|---|
| EAN: | 8034028335815 |
| Manufacturer: | Caffe Borbone srl, Zona ASI Loc. (NA), Pascarola snc Caivano, Italy |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!