Caffé Borbone Orzo Barley coffee capsules for Lavazza Espresso Point 25 pcs
Code: 29346Related products
Product detailed description
Caffé Borbone Orzo Lavazza Espresso Point
Enjoy a true Italian ritual without a drop of caffeine!
Treat yourself to a moment of well-being with a delicious cereal drink from the masters of the Neapolitan roastery Caffè Borbone . These capsules contain 100% natural barley, which is the ideal choice for anyone who loves the taste of coffee rituals but is looking for a completely caffeine-free drink.
The traditional Caffè Borbone recipe guarantees a full aroma and a great taste experience. Borbone Orzo stands out with its delicate, slightly nutty flavor and rich, creamy consistency.
Orzo capsules taste best as a medium-length drink (Lungo).
These capsules are designed specifically for the Lavazza Espresso Point® system.
Ingredients: 100% roasted barley ( orzo in Italian).
Allergens: Contains gluten (barley is a cereal that naturally contains gluten).
Nutritional values (per 100 g of product):
| Nutritional information | Value per 100 g |
| Energy value | 1581 kJ / 374 kcal |
| Fats | 1.3 grams |
| of which saturated fatty acids | 0.3g |
| Carbohydrates | 75.0g |
| of which sugars | 0.0g |
| Fiber | 10.8g |
| Proteins | 10.1g |
| Salt | 0.0g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Coffee capsules |
|---|---|
| EAN: | 8034028335808 |
| Manufacturer: | Caffe Borbone srl, Zona ASI Loc. (NA), Pascarola snc Caivano, Italy |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!