Falcone Cantucci Pistachio biscuits with cedar bark 180g
Code: 29535Related products
Product detailed description
Falcone Cantucci Pistachio biscuits with cedar bark 180g
A piece of sunny Italy for coffee and dessert wine. Travel to the Italian region of Abruzzo with traditional twice-baked biscuits from the renowned manufacturer Falcone.
These premium cantucci offer a fresh and delicious combination of crunchy pistachios and fresh candied cedar bark. The result is a perfectly balanced taste with a pleasant citrus aroma that will delight every sweet pastry lover.
The sweet-salty notes of pistachios are perfectly complemented by the aromatic and refreshing cedar bark. Thanks to the double baking, the cookies are beautifully brittle and firm at the same time.
Cantucci are the epitome of Italian comfort (la dolce vita). They are traditionally dipped in a sweet dessert wine (such as Vin Santo ), which softens the biscuit slightly and releases its flavour. But they also go fantastically well with your morning espresso, afternoon cappuccino or a cup of quality tea.
Thanks to its elegant packaging and premium taste, it makes a great gourmet gift!
Ingredients: Plain wheat flour type "0", semolina sugar 20%, whole pasteurized eggs , candied cedar 8% (cedar bark, glucose-fructose syrup, sucrose, acidity regulator: citric acid/concentrated lemon juice, flavorings), pistachios 8%, egg white, raw cane sugar 1%, raising agents (sodium diphosphate, sodium bicarbonate), butter ( milk ), honey, flavorings, salt. (Without palm oil, hydrogenated fats and preservatives.)
Allergens:
Contains: Cereals containing gluten (wheat), eggs, milk, nuts (pistachios).
May contain traces of: other nuts (almonds, walnuts, hazelnuts), soy and mustard.
Nutritional information per 100 g:
| Fats | 7.7g |
| of which saturated fatty acids | 3.7g |
| Carbohydrates | 70.4g |
| of which sugars | 27.6g |
| Fiber | 3.4 grams |
| Proteins | 8.8 grams |
| Salt | 0.29g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Cookies and confectionery |
|---|---|
| EAN: | 8023696005991 |
| Manufacturer: | Pescaradolc s.r.l. (Dolciaria Falcone).Via Sardegna 1/A, 65010 Moscufo, Itálie (Italy) |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!