Loacker Classic Napolitaner hazelnut wafers 225g
Code: 29523Related products
Product detailed description
Loacker Classic Napolitaner hazelnut wafers 225g
Treat yourself to a perfect taste experience with the legendary Loacker Classic Napolitaner wafers. Three layers of thin, golden-baked and crispy wafers hide two rich layers of delicate cream made from the highest quality Italian hazelnuts.
An ideal choice for coffee, tea, as a quick snack for work or a sweet treat for moments of relaxation with the family.
Composition:
- Wheat flour, coconut oil, glucose syrup.
- Sugar , hazelnuts 9%, cream .
- Whey powder , soy flour, skimmed milk powder .
- Low-fat cocoa, dextrose, barley malt extract.
- Raising agents, salt, soy lecithin.
Allergens are marked in bold . May contain almonds .
Nutritional values per 100g:
| Energy value | 2169 kJ |
| Energy value | 518.4 kcal |
| Fats | 27g |
| Of which saturated fatty acids | 20g |
| Carbohydrates | 59g |
| Of which sugars | 26g |
| Proteins | 8.1 grams |
| Salt | 0.33 g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Cookies and confectionery |
|---|---|
| EAN: | 8000380000517 |
| Manufacturer: | A. Loacker Konfekt GmbH, 9919 Heinfels, Tyrol, Austria |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!