Mini half-dipped Rozarky with cherry filling 55g
Code: 29514Related products
Product detailed description
Mini half-dipped Rozarky with cherry filling 55g
Shortbread tea pastry with cherry filling.
Treat yourself to a moment of sweet pleasure with the popular Mini Rozárky tea biscuits. These delicate cookies made of fine dough hide a generous portion of cherry filling and are half dipped in dark glaze. The perfectly balanced combination of fruity freshness and cocoa notes makes them an ideal companion for afternoon coffee, tea or as a sweet reward during a busy day.
Thanks to their practical packaging weighing 55 g, they fit perfectly in a backpack for a trip, in a handbag or in a school bag for a snack for children . It is also the ideal snack weight (55 g) designed precisely for travel, work and school.
Composition:
Wheat flour
Cherry filling (min. 20%): glucose-fructose syrup, cherry puree (min. 7%), sugar, gelling agents (pectin, sodium alginate), acidity regulator (citric acid, sodium diphosphate / E450iii), flavoring, preservative ( sorbic acid), colors (caramel, carminic acid / E120).
Vegetable fats: rapeseed, sunflower, partially hydrogenated rapeseed and palm (in various proportions).
Frosting: (milk/cocoa, as it is a semi-dipped variant)
here). Other ingredients: sugar, powdered milk, fermented milk, salt.
Additives: acidity regulator (citric acid), emulsifiers (sunflower lecithin, mono- and diglycerides of fatty acids, E472).
Allergens:
Basic allergens (directly contained): Cereals containing gluten ( wheat ), milk (and products thereof).
May contain traces of: Eggs, peanuts, sesame seeds and other nuts (nuts).
Nutritional values (per 100 g):
| Energy and nutritional value | Amount |
| Energy | 1775 kJ / 423 kcal |
| Fats | 20g |
| of which saturated fatty acids | 5.2g |
| Carbohydrates | 54g |
| of which sugars | 24 grams |
| Proteins | 5.2g |
| Salt | 0.2g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Cookies and confectionery |
|---|---|
| EAN: | 8594064472306 |
| Manufacturer: | FAMMILKY, s.r.o., Smetanova 1912/5, 737 01 Cesky Tesin, Czech Republic |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!