Falcone Amaretti Pistachio Cookies 170g
Code: 29538Product detailed description
Falcone Amaretti Pistachio Cookies 170g
A piece of sunny Italy for coffee and dessert wine. Travel to the Italian region of Abruzzo with traditional twice-baked biscuits from the renowned manufacturer Falcone .
Traditional Italian Amaretti cookies from the renowned confectionery brand Falcone represent the perfect harmony of a classic recipe and the delicate taste of delicious pistachios. These carefully prepared soft cookies ( morbidi type) will enchant you with their irresistible aroma, softness and premium ingredients.
The classic amaretti base is masterfully enriched with the popular and unmistakable taste of pistachios.
Falcone Amaretti is also fantastic for your morning espresso, afternoon cappuccino or a cup of quality tea.
Thanks to its elegant packaging and premium taste, it makes a great gourmet gift!
Ingredients: Apricot kernel flour (armelline) 30%, semolina sugar, almond flour 10%, pasteurized egg white, pistachio flour 3.5%, natural flavors, honey, raising agent (ammonium bicarbonate), flavors. The product is free of palm oil, hydrogenated fats and preservatives.
Allergens: Eggs (pasteurized egg white), Nuts (specifically 8a almonds, 8f pistachios).
May contain traces of: Cereals containing gluten (wheat), Soybeans (soy), Milk and milk products, Other nuts, Mustard.
Nutritional values (per 100 g):
| Fats | 27.25 grams |
| of which saturated fatty acids | 6.4 grams |
| Carbohydrates | 42g |
| of which sugars | 35 g |
| Fiber | 3.9g |
| Proteins | 14.3g |
| Salt | 0.10g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Cookies and confectionery |
|---|---|
| EAN: | 8023696006356 |
| Manufacturer: | Pescaradolc s.r.l. (Dolciaria Falcone).Via Sardegna 1/A, 65010 Moscufo, Itálie (Italy) |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!