Loacker Classic CREAM COCOA wafers 225 g
Code: 29526Related products
Product detailed description
Loacker Classic CREAM COCOA
Loacker Classic Cremkakao are premium Italian wafers that combine lightness and crunchiness with the rich taste of high-quality cocoa and chocolate.
Crispy wafers filled with the most delicious cocoa-chocolate cream. Made from an exclusive blend of cocoa and chocolate, refined with the delicate flavor of cocoa from Ecuador.
The larger 225g package is ideal for coffee, as a treat for visitors or for family sharing .
The Loacker brand is based on the absolute purity of its products. The wafers do not contain any artificial colors, preservatives, added flavors or hydrogenated fats.
Composition:
- Wheat flour, coconut oil, glucose syrup.
- Sugar, fat-free cocoa 9% in the filling, dextrose.
- Dried whey , chocolate 5% in a creamy filling (sugar, cocoa mass).
- Soy flour, skimmed milk powder.
- Barley malt extract, hazelnuts .
- Raising agents: sodium bicarbonate, sodium diphosphate.
- Salt, emulsifier: soy lecithin.
- Bourbon vanilla pod, spices.
Allergens are marked in bold . May contain almonds .
Nutritional values per 100g:
| Energy value | 2134 kJ |
| Energy value | 511 calories |
| Fats | 27g |
| Of which saturated fatty acids | 22g |
| Carbohydrates | 56g |
| Of which sugars | 26g |
| Proteins | 8.7 grams |
| Salt | 0.37g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Cookies and confectionery |
|---|---|
| EAN: | 8000380000562 |
| Manufacturer: | A. Loacker Konfekt GmbH, 9919 Heinfels, Tyrol, Austria |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!