Falcone Amaretti Classici cookies with a delicate almond flavor 170g
Code: 29541Product detailed description
Falcone Amaretti Classici cookies with a delicate almond flavor 170g
A piece of sunny Italy for coffee and dessert wine. Travel to the Italian region of Abruzzo with traditional twice-baked biscuits from the renowned manufacturer Falcone .
Falcone Amaretti Classici (also known as Amaretti Morbidi D'Abruzzo ) are traditional Italian soft almond biscuits. They are characterized by an intense flavor with a typical light bittersweet touch and a very soft, delicate texture that literally melts on the tongue. They are made according to classic confectionery recipes from the Abruzzo region - completely free of palm oil, artificial colors, preservatives and hydrogenated fats.
Falcone Amaretti Classici with custard are perfect as a small dessert with hot Italian espresso, tea or sweet dessert wines. Thanks to their elegant packaging and premium taste, they make a great gourmet gift!
Ingredients: Apricot kernel flour (so-called armelline , which gives an authentic bitter taste) 30% , sugar, almond flour 15% , pasteurized egg white, flavorings, honey and raising agent (ammonium bicarbonate).
Allergens: Contains eggs and almonds. The product is manufactured in a plant where contamination may occur, therefore it may contain traces of wheat (cereals), other nuts, soy, milk or mustard.
Nutritional values (per 100 g):
| Energy value | 1981 kJ / 474 kcal |
| Fats | 25.5g |
| of which saturated fatty acids | 6.1g |
| Carbohydrates | 45.8g |
| of which sugars | 32.8g |
| Fiber | 3.5 grams |
| Proteins | 13.6g |
| Salt | 0.13g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Cookies and confectionery |
|---|---|
| EAN: | 8023696005762 |
| Manufacturer: | Pescaradolc s.r.l. (Dolciaria Falcone).Via Sardegna 1/A, 65010 Moscufo, Itálie (Italy) |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!