Mulino Bianco Abbracci biscuits with cocoa and fresh cream 350g
Code: 29559Related products
Product detailed description
Mulino Bianco Abbracci biscuits with cocoa and fresh cream 350g
Mulino Bianco Abbracci (translated as "hugs") are iconic Italian biscuits that combine the best of two worlds: delicate pastry with fresh cream and the rich taste of honest cocoa. These two opposing but perfectly complementary halves are joined in the shape of a small circle, symbolizing a warm embrace.
They are baked with love according to a traditional recipe from Italian master bakers, giving them a wonderfully delicate texture and an irresistible aroma.
Made from high-quality ingredients for the best taste experience. The recipe does not contain palm oil , hydrogenated fats, artificial colors or preservatives.
A 350 g package is enough to treat the whole family and friends.
Ingredients: Wheat flour, Sugar, Butter, Sunflower oil, Fresh eggs, Cocoa (2.4%), Fresh pasteurized cream (2.1%), Skimmed milk powder, Honey, Salt, Raising agents (sodium bicarbonate, ammonium bicarbonate), Vanillin flavor.
Allergens: Gluten (wheat), milk and eggs. May contain traces of: A rashids, nuts (nuts), sesame and soy.
The product does not contain palm oil, artificial colors, preservatives, hydrogenated fats or genetically modified ingredients (GMOs).
Nutritional values (per 100 g):
| Energy value | 2030 kJ / 485 kcal |
| Fats | 22.0g |
| of which saturated fatty acids | 10.0g |
| Carbohydrates | 62.9g |
| of which sugars | 24.0g |
| Fiber | 3.5 grams |
| Proteins | 7.0g |
| Salt | 0.63g |
Made in the EU.
Additional parameters
| Category: | Cookies and confectionery |
|---|---|
| EAN: | 8076809574082 |
| Manufacturer: | Barilla G. e R. Fratelli Società per Azioni, Via Mantova 166, 43122 Parma, Itálie |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!